Home > Council and democracy > Councillors

Councillors

Councillor Adam Clarke

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Branston
Party:
Conservative

Councillor Alan Johnson

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Yoxall
Party:
Conservative

Councillor Ali Chaudhry

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Anglesey
Party:
Labour

Councillor Becky Brady

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Stapenhill
Party:
Conservative

Councillor Bernard Peters

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Brizlincote
Party:
Conservative

Councillor Bev Ashcroft

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Needwood
Party:
Conservative

Councillor Chris Sylvester

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Heath
Party:
Conservative

Councillor Colin Whittaker

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Abbey
Party:
Conservative

Councillor Colin Wileman

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Brizlincote
Party:
Conservative

Councillor Dale Spedding

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Eton Park
Party:
Independent

Councillor Deneice Florence-Jukes

Elected:
Thursday, May 4, 2017
Ward:
Horninglow
Party:
Independent

Councillor Dennis Fletcher

Councillor Dennis Fletcher
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Winshill
Party:
Labour

Councillor Duncan Goodfellow

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Heath
Party:
Conservative

Councillor Edward Barker

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Weaver
Party:
Conservative

Councillor Garry Raybould

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Tutbury and Outwoods
Party:
Conservative

Councillor George Allen

Councillor George Allen
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Town
Party:
Conservative

Councillor Graham Lamb

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Stretton
Party:
Independent

Councillor Greg Hall

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Bagots
Party:
Conservative

Councillor Helen Hall

Elected:
Thursday, February 16, 2017
Ward:
Burton
Party:
Liberal Democrats

Councillor Ken Builth

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Horninglow
Party:
Labour

Councillor Mandy Shrive

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Horninglow
Party:
Labour

Councillor Michael Fitzpatrick

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Stapenhill
Party:
Labour

Councillor Mike Metcalfe

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Winshill
Party:
Conservative

Councillor Mrs Beryl Toon

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Rolleston on Dove
Party:
Conservative

Councillor Mrs Jacqui Jones

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Needwood
Party:
Conservative

Councillor Mrs Julie Killoran

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Stretton
Party:
Conservative

Councillor Mrs Patricia Ackroyd

Elected:
Thursday, May 2, 2019
Ward:
Branston
Party:
Conservative

Councillor Mrs Vicki Gould

Elected:
Thursday, February 8, 2018
Ward:
Stretton
Party:
Conservative

Councillor Ms Alison Legg

Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Stapenhill
Party:
Labour

Councillor Paul Walker

Elected:
Thursday, May 4, 2017
Ward:
Shobnall
Party:
Labour

Councillor Philip Hudson

Councillor-Philip-Hudson
Elected:
Thursday, February 2, 2017
Ward:
Crown
Party:
Conservative

Councillor Raymond Faulkner

Councillor Ray Faulkner
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Winshill
Party:
Conservative

Councillor Richard Grosvenor

Councillor Richard Grosvenor
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Branston
Party:
Conservative

Councillor Shelagh McKiernan

Councillor Shelagh McKiernan
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Shobnall
Party:
Labour

Councillor Simon Gaskin

Councillor Simon Gaskin
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Tutbury and Outwoods
Party:
Conservative

Councillor Sonia Andjelkovic

Councillor Sonia Andjelkovic
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Eton Park
Party:
Labour

Councillor Steve Sankey

Elected:
Friday, May 3, 2019
Ward:
Churnet
Party:
Conservative

Councillor Susan McGarry

Councillor Susan McGarry
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Town
Party:
Conservative

Councillor Syed Hussain

Councillor Syed Anwar Hussain
Elected:
Thursday, May 7, 2015
Ward:
Anglesey
Party:
Labour